همایش تعامل حوزه و نظام اسلامی برگزار شد
تاریخ انتشار : 1396/10/16
بازدید : 853
زمان انتشار : 10:01:00

همایش علمی تعامل حوزه و نظام اسلامی 5شنبه 14 دی ماه  با حضور دکتر محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، آیت‌الله محسن اراکی دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و آیت‌الله عباس کعبی عضو مجلس خبرگان رهبری در سالن اجتماعات پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در قم برگزار شد.

در این مراسم عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه نظام سلطه از حاکمیت دین ترس دارد، اظهار داشت: جمهوری اسلامی بر پایه قانون اساسی مترقی و بر پایه فقه اهل‌بیت(ع) محقق شده است، انقلاب اسلامی بر مبنای فقه شکل گرفته که محصول تلاش مجتهدین جامع‌الشرایط است.

آیت‌الله کعبی با اشاره به الزامات و شاخصه‌های جامعه اسلامی بر پایه فقه عنوان کرد: توجه به نقش زمان و مکان در اجتهاد مسئله مهمی است که امام راحل بیان کرده‌اند، شناخت موضوعات پیچیده در ابعاد مختلف سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، داخلی و بین‌المللی، توجه به روش استنباط متفاوت در سه مرتبه، لزوم قاعده سازی فقهی، ساختار سازی مناسب برای احیای نقش تأثیرگذاری فقه در خط‌مشی گذاری و سیاست‌گذاری عمومی، فقه محوری در مسائل مختلف، فعال‌سازی حوزه‌های علمیه و دروس خارج اصول بر پایه نظام فقهی، تبیین گفتمان دینی انقلاب اسلامی و التزام به اندیشه ولی‌فقیه در بیان جامع اسلام از الزامات جامعه اسلامی بر پایه فقه است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز در این مراسم اظهار داشت: بیش از 100 سال است که یک روی آوری از جوامع اسلامی به سمت اسلام و توجهی از جوامع غیر اسلامی به سمت اسلام به وجود آمده است.

وی با بیان اینکه جوامع اسلامی با روی‌آوری به اسلام به دنبال رشد و ترقی بیشتر هستند، افزود: جوامع غربی نیز به دنبال آن هستند که ببینند آیا از سوی جوامع اسلامی و اسلام  برای آن‌ها دیدگاه‌ها و راهکارهای نوینی ارائه می‌شود یا نه.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام بیان کرد: شکست پناه آوردندگان به غرب و فشارهای ناشی از برخوردهای ظالمانه غرب با جوامع اسلامی مسلمانان را به سمت اسلام سوق داد، برخی از علمای اسلام پیش‌قراول و پرچم‌داران پاسخ به این انتظار و ایده‌های جدید شدند که نخستین پاسخ در قامت انقلاب اسلامی به مسلمانان داده شد.

شایان‌ذکر است در پایان این مراسم، از نرم‌افزار آثار شهید آیت‌الله سید محمدباقر صدر رونمایی شدIMG14471667.jpg

IMG14472005.jpg

IMG14471714.jpg

IMG14471761.jpg

IMG14472360.jpg

IMG14472447.jpg

ارسال نظر