چرا با وجود قاعده لاضرر فی الاسلام باید کالای ایرانی دارای کیفیت پایین را خریداری کرد؟
تاریخ انتشار : 1397/1/7
بازدید : 571
زمان انتشار : 17:20:00

❓ چرا با وجود قاعده لاضرر فی الاسلام باید کالای ایرانی دارای کیفیت پایین را خریداری کرد؟

دکتر خسروپناه عضو هیات امنای پژوهشگاه فقه نظام:

#پرسش_و_پاسخ

🖋 این پرسش را باید از دو منظر فقه فرد و فقه نظام اجتماعی اسلام بررسی کرد. خرید کالایی که باعث ضرر مالی به فرد میزند در فقه فردی مشروع نیست و لکن در فقه نظام اجتماعی با توجه به لزوم حفظ نظام اقتصادی و با توجه به قاعده نفی سبیل و نیز قاعده نفی ضرر اهم که همانا سلطه استکبار اقتصاد جهانی باشد؛ استفاده دولت و مردم از کالاهای داخلی واجب است و غیر آن مشروع نیست.

💢 دولت‌ هم باید زمینه تولید مطلوب داخلی را فراهم کند و مقصود از تولید کالای داخلی اعم از کالایی است که همه قطعاتش داخلی یا مونتاژ داخلی باشد؛ هر چند باید تلاش کرد تا گردش تولید داخلی نسبت به همه قطعات تقویت شود.

✅ پس خرید کالای داخلی هر چند نسبت به کالاهای خارجی کیفیت پایین داشته باشد برای حفظ نظام اقتصادی کشور واجب است و همچنین بالا بردن کیفیت کالاهای داخلی برای حفظ نظام معیشت مردم واجب خواهد بود.

💢 نکته دیگر اینکه بسیاری از کالاهای داخلی از کیفیت بهتر از کالاهای خارجی برخوردارند و لکن رواج فرهنگ غلط زاییده تبلیغات سوداگران، مانع از خرید کالای داخلی میشود و برخی از هویت باختگان را به سمت کالاهای خارجی دارای کیفیت نازل سوق میدهد.

💢 نتیجه سخن آنکه از منظر فقه نظام اجتماعی خرید کالاهای داخلی در صورت نیاز واجب شرعی و خرید کالای خارجی مشابه آن حرمت شرعی دارد.

#حمایت_از_کالای_ایرانی

ارسال نظر